Doprava zdarma při nákupu nad 1500 Kč

Vše, co potřebujete vědět o kratomu a jeho účincích

Co je to kratom?

Kratom (Mitragyna Speciosa) je strom, který přirozeně roste v tropických oblastech jihovýchodní Asie jako je Thajsko, Malajsie nebo Indonésie a je z rodiny kávovníků. Tento strom může dorůst až do výšky 30 metrů. Tento strom symbolizuje sílu přírody. 

Charakteristickým znakem jsou asi 20 cm dlouhé a 10 cm široké tmavě zelené listy s výrazným žilkováním. Ty se v zemích výskytu užívají po stovky let a jsou využívány pro nejrůznější účely. Barva žilek na spodní straně listů určuje druh kratomu (červený, zelený nebo bílý).

Usušené listy kratomu se mohou žvýkat, kouřit nebo se používají pro tvorbu extraktu. 

Z listů se však dělá i čaj nebo prášek, ze kterého si připravíte nápoj.

 

Účinky kratomu

Dle druhu kratomu se mohou lišit i jeho účinky. Podle dávkování zažijete nejrůznější efekty.

Listy kratomu obsahují více než 40 aktivních sloučenin, které působí na různé receptory v mozku, což způsobuje účinky blízké stimulantů a opioidů, ale je to v závislosti na dávkování.

  • Zvýšení energie - může stát, že se budete cítit nabití energií a silou
  • Zlepšení koncentrace - výrazně se může zvýšit schopnost soustředit se
  • Ospalost (při vysokých dávkách) - v případě vyšší dávky je šance, že vám bude chtít spát
  • Úleva od bolesti - trápí vás bolest zad, kratom může pomoci, působí jako sedativum
  • Relaxace - po náročném dni vám kratom pomůže relaxovat a vypnout
  • Vyšší sociabilita/komunikativnost - pokud máte problém s komunikavostí, kratom může poskytnout řešení

Všechny účinky kratomu nejsou ještě dostatečně prokázány. Jeho účinky na lidský organismus musíme rozlišovat dle použité dávky a také na individuální toleranci či genetických polymorfismech, což jsou malé genetické odchylky mezi námi, které mimo jiné mohou ovlivnit i metabolismus kratomu. 

Délka účinku kratomu může trvat 5 až 7 hodin, přičemž nejvyššího efektu dosahuje mezi druhou a čtvrtou hodinou. V některých případech však můžeme slabý efekt po užívání kratomu pociťovat i následující den.

Jak funguje kratom?

Do dnešního dne není mechanismus účinku přesně prozkoumán. Dle některých výzkumů účinkuje jeho hlavní látka mytragynin na stejné receptory jako opiáty. Tím by se vysvětlovala pomoc kratomu při bolestech. Ve srovnání s morfinem má kratom asi 25 % účinek. Nicméně je to dostačující na pomoc lidem při chronických bolestech. 

Kratom se však zvládne navázat i na serotoninové receptory. Tím se dostáváme k diskuzi o možném potenciálu léčby psychických onemocnění, kam se řadí úzkostné stavy nebo deprese. 

 

Druhy kratomu

Původní druhy se dělí na tři skupiny - zelený, bílý a červený. Stále častěji se objevují také žluté a zlaté. Jedná se však jen o rozdíly ve zpracování, nikoli o původní druh. Barevné dělení je dle barvy žíly uprostřed listu.

 

Bílý kratom - Energizující, stimulační, povzbuzující

Především zvyšuje energii a silně stimuluje vaši náladu. Budete mít pocit šťastnějšího a živějšího člověka. Hojně se využívá při práci, právě kvůli zmíněnému zvýšení energie, případně na párty. Jemnější účinky jsou například relaxace nebo také úleva od bolesti.

 

Zelený kratom - Snižující stres, Euforický ,Zvyšující koncentraci

Lidé ho nejčastěji používají do společnosti nebo na potlačení stresu před prezentací v zaměstnání nebo ve škole. Kombinuje vlastnosti obou zbylých kratomů. 

Zelený kratom účinkuje déle a je více stimulující než červený. 

 

Červený kratom - Relaxační, uklidňující

Jedná se o nejprodávanější kratom na světě. Pro většinu lidí jde nejsilnější kratom na světě. 

Má převážně zklidňující účinky, navozuje dobrou náladu, klid, odstraňuje stres a pocit úzkosti. 

Pomáhá od bolesti hlavy i při problémech s nespavostí. Uvolňuje svaly a tím zmírňuje deprese. Ideální po namáhavém dnu na pohodový večer.

 

Chemické složení kratomu

Alkaoidy jsou v listech kratomu obsaženy více než dvěma desítkami. Těmi nejlevnějšími jsou Mitragynin a 7-hydroxymitragynin. 

Mitragynin je nejhojnější aktivní alkaloid v rostlině, má zastoupení v listech až 66%. Právě tato látka působí primárně jako stimulant.

7-hydroxymitragynin se vyskytuje pouze ve 2%, oproti prvnímu je však mnohonásobně účinnější. Je předpoklad, že působí jako analgetikum. 

Poměr těchto alkaloidů se liší v závislosti na odrůdě kratomu. 

 

Jak to všechno začalo

Na úvod jedna legenda. Ta praví, že otec v Thajsku provdá svou dceru raději muži, který užívá kratom, než muži, který kouří marihuanu. Po kratomu má totiž člověk více chuti a energie do práce. 

Z historických záznamů víme, že kratom je využíván obyvateli jihovýchodní Asie už po staletí. Využíval se a stále využívá k relaxaci, zvýšení energie, jako stimulant, ale i ke zlepšení sexuality.

Thajští rolníci, Kratom pravidelně popíjeli pro doplnění energie a překonávání únavy při obdělávání půdy. 

První písemná zmínka o kratomu je z 19. století. Autorem je holandský botanik Pieter Willem Korthal. Byl to vášnivý obdivovatel a zastánce stromu. Popsal jej právě latinským termínem Mitragyna speciosa.

Vlády Malajsie a Thajska dokonce kratom v 19. století zdanily, aby vydělaly více peněz pro stát.

 

Pohled do moderní historie

Rok 1907 - V tomto roce se Leonard Wray jakožto botanik rozhodl prozkoumat kratom podrobněji. Snažil se zjistit, zda nemůže být kratom používán jako bylinná alternativa na západě. Nasbírané vzorky dodal na univerzitu do Edinburghu, kde z kratomu izolovali složky použitelné k lékařským účelům.

Rok 1943 - Byl v Thajsku vyhlášen zákaz kratomu. Údajně proto, že tamní vláda vydělávala na prodeji opia. Kratom se stával oblíbenější a levnější náhražkou. Vzhledem k poklesu tržbám, čímž se snížil příliv peněz do státní kasy, přistoupili představitelé k tomuto kroku.

Rok 1952 - Vláda Malajsie kratom zakázala a začala jej regulovat, aby omezila jeho šíření.

Migrace lidí z jihovýchodní Asie do Evropy a USA v 90. letech 20. století zvýšila povědomí o kratomu i mimo Asii. Odhady z roku 2016 uvádějí, že kratom nabízelo v USA více než 10 000 maloobchodních prodejen s odhadovaným ročním obratem 207 milionů amerických dolarů. 

Od roku 2019 je výsadba, držení, dovoz a vývoz rostliny považována v Thajsku za nezákonnou. 

Kratom je zakázán například také Austrálii, Bhútánu, Malajsii a Myanmaru. 

V Indonésii je kratom ekonomicky velmi významný. Vhodné klimatické podmínky a tolerantní legislativa umožňuje jeho pěstování. Obrovské plantáže poskytují desetitisíce pracovních míst. Probíhají však snahy zařadit rostlinu do skupiny narkotik. V roce 2022 byl dle posledních zpráv mělo dojít k zákazu.

 

Je kratom droga?

Z legislativního hlediska nepatří kratom v České republice a na Slovensku mezi zakázané drogy. V minulosti byl v mnoha státech zakázán a regulován. Rozšířen by hojně na černém trhu po celém světě. 

V současné době je kratom ve většině států legální. Nicméně například v Polsku je kratom brán jako tvrdá droga, Rakousko jeho prodej přísně reguluje.

 

Je kratom legální?

Jednoduchá odpověď - ano. V České republice i ve většině států je kratom legální. Regulován je například v Dánsku, Finsku a Norsku jako farmaceutický přípravek. Je předepisován kvůli příznivým zdravotním účinkům.

V Česku však není kratom schválen jako potravina či výživový doplněk. Koupit si jej můžete jen pro sběratelské účely.




Podle legislativy ČR smí být prodáván, pouze pro sběratelské účely. Výrobek není určen pro lidskou konzumaci. Výrobek je určen pouze pro vzdělávací/výzkumné účely. Na základě nařízení Evropské unie č.1924/2006 Vám nesmíme podávat u tohoto produktu žádné další informace a zdravotní tvrzení. Tento text je pouze vzdělávací.